İşletmenize Değer Katma Sırası Sizde

15
KOBİ Eğitimleri Hakkında

Zafer-İN Operasyonu KOBİ Eğitimlerinin Hedefi Nedir?

Zafer-İN Operasyonu kapsamında düzenlenen KOBİ Eğitimleri, Bölge’de belirlenen 9 öncelikli sektörde işveren ve çalışanların mesleki beceri seviyelerinin ve hizmet sunma kalitelerinin arttırılmasını hedeflemektedir. Bu eğitimler tecrübeli yerli ve yabancı uzmanlar tarafından ücretsiz verilen eğitim modülleri olarak tasarlanmıştır. Projenin eğitim hedefi 100.000 saattir.

 

Bir İşletmenin KOBİ Tanımına Uyması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Resmi gazetede yayınlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde KOBİ tanımı “250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosu 40 milyon TL’yi aşmayan ve bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ve kısaca KOBİ olarak adlandırılan ekonomik birimleri” ifade eder.

 

Eğitim Başlıkları Nelerdir?

Eğitimler 4 modül olarak tasarlanmıştır;

A- KOBİ’ler için Yalın Üretim Programı

B- KOBİ işveren ve çalışanları için İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı

C- KOBİ çalışanları için Mesleki Beceri Geliştirme Programları

D- Kamu çalışanları için Kapasite Geliştirme Programları*

* Bu program 2017 içinde formüle edilip uygulanacaktır.

 

Zafer-İN Operasyonu KOBİ Eğitimlerinden Kimler Yararlanabilir?

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde faaliyet gösteren KOBİ işveren ve çalışanları eğitim programlarına başvurabilir.​

Projenin Yalın Üretim ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programları (Liderlik, Motivasyon, Çalışan Katılımı) TR33 Bölgesi’nde bulunan KOBİ’lerde “yerinde eğitim” ile uygulanacaktır.  Mesleki Beceri Geliştirme Programlarına ise tüm KOBİ çalışanları ve işverenleri kişisel başvuruda bulunabilir.

 

Eğitimler Ne Zaman Başlayacak ve Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde verilecek olan eğitimler, Ocak 2017‘de başlayacak ve Temmuz 2017’de sona erecektir.

 

Eğitimler Ücretli Mi?

Zafer-İNOperasyonu kapsamında verilecek olan eğitimlerin tümü ÜCRETSİZDİR.
Eğitimlere Nasıl Başvuruda Bulunulacak?

Eğitim başvuru formlarına, Zafer-İN Operasyonu’nun internet sitesinden -www.zaferin.org.tr -ulaşmak ve başvuruda bulunmak mümkündür.

Ayrıca Bölge çapında düzenlenecek Zafer-İN Operasyonu KOBİ Eğitimleri Bilgilendirme Toplantıları’nda Eğitim Formları doldurularak başvuruda bulunulabilinir.

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde düzenlenecek olan Bilgilendirme Toplantılarının tarihlerine web sitemizin ana sayfasından ulaşmak mümkündür.

 

Eğitim Konuları Nasıl Belirlendi?

Tüm eğitim programları, Bölge’de belirlenen öncelikli sektörlerdeki mevcut iş gücünün demografik profilini çıkarmak, kısa-orta-uzun vadeli işgücü arz ve taleplerine yönelik projeksiyon oluşturmak için yapılan Sektörel İş Gücü Analizleri sonucunda ortaya çıkan piyasa taleplerine göre belirlenmiştir. İş Gücü Analizi sonuçları Bölge çapında düzenlenen Sektörel İstişare Toplantılarında KOBİ temsilcileriyle paylaşılarak onların görüş ve önerileri doğrultusunda son haline getirilmiştir.

 

Eğitimler Nerede Verilmektedir?

KOBİ’ler için Yalın Üretim Programı ve KOBİ’ler için İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı, kurum talepleri çerçevesinde kurumun kendisinde veya uygulama sahasında belirlenen bir toplantı salonunda verilecektir.

KOBİ çalışanları için Mesleki Beceri Geliştirme Programları ise eğitim konu başlıklarına ve katılımcı sayısına uygun olarak belirlenecek mekânlarda gerçekleştirilecektir.

 

Eğitimlerin Süresi Ne Kadardır?

Eğitim süreleri, verilen eğitimlerin içeriklerine ve ders saatlerine göre farklılık göstermektedir.

 

Eğitim Portalı

Tüm kayıtlı katılımcılar web sitemizde yer alan Eğitim Portalı’ndan eğitim takvimine, eğitim programlarının müfredatlarına ve eğitim materyallerine ulaşabilecektir.

 

Mesleki Yeterlilik Sınavı

MYK destekli eğitim programlarına katılanlara, sertifikasyon konusunda gerekli destek sağlanacaktır.

 

Eğitim Kurumları Hangileridir?

​Proje kapsamında akredite edilen tüm eğitim kurumları adil, şeffaf ve rekabetçi seçim sürecine uygun olarak belirlenmiştir. Her eğitim kurumu yüksek kalitede mesleki eğitim garantisi vermektedir.

Copyright 2019 KUTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ , Tüm Hakkları Saklıdır. TASARIMSAL DÜŞLER